Медиумската писменост на пиедестал во Алсат-М

Алсат-М ТВ беше домаќин на  работилница за медиумска писменост за свои вработени во рамките на проектот „КриТинк“ финансиран од Европската Унија. На...

Светска премиера на „Медена земја“

Здружението Диверзити Медиа е гордо на најновиот успех на еден од неговите основачи,  Самир Љума. Тој заедно со Феми Даут е директор...

Кичевски средношколци не сакаат да бидат новинари

Средношколци од Кичево сакаат да знаат како функционира новинарството, но не се заинтересирани таа да им биде професија. Ова е еден од...

Среднoшколци бараат нов задолжителен предмет

Средношколци од Охрид и Струга бараат Медиумска писменост да стане задолжителен предмет во образовниот процес. Ова е еден од одгласите на работилницата...

Средношколци од Струга, Охрид и Кичево ќе учат медиумска писменост

Диверзити медиа е во подготовка на две работилници за средношколци од Струга, Охрид и Кичево. Освен за медиумска писменост, младите ќе дознаат...

Тужбите- главно оружје за замолчување

Во граѓанските судови се водат 500 судски процеси за навреда и клевета, од кои половината се по тужби против новинари. Само 40...

Буџетите и јавните набавки – најголеми тајни на локалните власти

Општините и натаму не ги објавуваат  буџетите и јавните набавки или тоа го прават само делумно, само она што мораат. Тоа е...

Како да се ослободи судството

Последното распоредување на судии во Основниот суд во Скопје при што искусни судии со повеќедецениска  судска пракса беа распоредени на многу пониски...

„ Истражувачи во акција“ на Алсат-М

Диверзити медиа почна со реализација на проектот „Слободата на изразувањето низ истражувачкото новинарство„ поддржан од Европската Унија преку Центарот за управување со...

Промовирана публикацијата „Мисли и зборувај глокално“

Диверзити медиа во партнерство со телевизијата Алсат М  го организираше завршниот настан од проектот Глокал Дискусии, поддржан од програмата Цивика Мобилитас.
Skopje
overcast clouds
6 ° C
6 °
6 °
87 %
3.6kmh
90 %
Thu
9 °
Fri
11 °
Sat
12 °
Sun
14 °
Mon
13 °